Dożynki Powiatowo-Miejskie za nami

W niedzielę (10.09.) na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Dożynki Powiatowo-Miejskie. Uroczystość rozpoczęła się od wejścia korowodu dożynkowego, składającego się z Orkiestry Dętej Gminy Skrwilno, pocztów sztandarowych, chóru Belcanto, delegacji z wieńcami, wyróżnionych rolników, zaproszonych gości i mieszkańców powiatu rypińskiego.
Przed rozpoczęciem uroczystej eucharystii dziękczynnej, słowa powitania do kapłanów, zaproszonych gości i wszystkich uczestników tegorocznych dożynek skierowali gospodarze uroczystości dożynkowych: starosta rypiński Jarosław Sochacki oraz burmistrz miasta Rypin Paweł Grzybowski.
Podczas uroczystości zostały wręczone krzyże zasług za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony Jarosław Nowatkowski – radny Rady Miasta Rypin, a Brązowym Krzyżem Zasługi Monika Ewa Kalinowska – członek Zarządu Powiatu w Rypinie.
Swoją obecnością zaszczycili nas wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, prezes Rządowego Centrum Legislacji minister Krzysztof Szczucki, poseł na Sejm RP dr Joanna Borowiak, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, radny sejmiku województwa Paweł Zgórzyński, dyrektor Kujawsko-pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Zarzeczewie Stanisław Piątkowski, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ODR w Rypinie Przemysław Skorniak, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Bydgoszczy Michał von Ossowski, dyrektor Banku PKO BP oddział w Rypinie Agnieszka Banaszek, dyrektor Cedrob Pasze S.A. Tomasz Walerrowicz, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Cegłowski wraz z radnymi, przewodniczący Rady Miasta Rypin Sławomir Malinowski wraz z radnymi, wójt gminy Rypin Janusz Tyburski, wójt gminy Skrwilno Dariusz Kolczyński, wójt gminy Wąpielsk Dariusz Górski, zastępca szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brodnicy kmdr ppor. Jacek Rybiński, komendanci służb mundurowych, dyrektorzy szkół, kierownicy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, sołtysi, przedstawiciele KGW, organizacji pozarządowych i przyjaciele naszego powiatu.
List od Prezesa Rady Ministrów przeczytała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która również objęła swoim patronatem honorowym tegoroczne Dożynki Powiatowo-Miejskie.
Orkiestra Dęta Gminy Skrwilno pod batutą Konrada Mazurowskiego i chór Belcanto zadbali o oprawę uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. Jacek Lubiński – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Krasiński – proboszcz parafii Świętej Trójcy w Rypinie.
Przed mszą świętą odbyło się wręczenie nagród dla tegorocznych starostów dożynek: Beaty Makowskiej i Michała Kruzińskiego oraz właścicieli gospodarstw rolnych z powiatu rypińskiego, którzy w tym roku zostali wyróżnieni za bardzo dobre wyniki i wysoką jakość produkcji rolnej.
Nagrody otrzymali:
  • Państwo Dalia Machalińska i Łukasz Stefański z miejscowości Charszewo, gmina Rogowo,
  • Państwo Andżelika i Sławomir Boros z miejscowości Czarnia Mała, gmina Skrwilno,
  • Państwo Beata i Piotr Dunjascy z miejscowości Rakowo, gmina Rypin,
  • Państwo Paulina i Radosław Burkwicz z miejscowości Ostrowite, gmina Brzuze,
  • Państwo Małgorzata i Dariusz Kuźnik z miejscowości Tomkowo, gmina Wąpielsk.
Po mszy świętej został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2023 r.”
🥇Pierwsze miejsce zdobyło KGW i Sołectwo Ugoszcz,
🥈Drugie miejsce zdobyło KGW Stary Kobrzyniec,
🥉Trzecie miejsce zdobyło KGW Rak.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność. Do zobaczenia za rok! 🤝🏼
Nagrody dla Rolników ufundowali: Biogazownia, Cedrob S.A., Bank PKO BP, Firma Emix, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Nadleśnictwo Skrwilno, Starostwo Powiatowe w Rypinie oraz Urząd Miasta Rypin.
Sponsorem Głównym XXXIII Targów Rypin Agra był ANWIL S.A. producent nawozów azotowych Anvistar, Canvil Mg i Canvil S. Partnerem Strategicznym wydarzenia była Krajowa Grupa Spożywcza S.A., właściciel marek: Polski Cukier i Polskie Przetwory.

Partnerem wydarzenia byli: Cedrob S.A., Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, PKO Bank Polski, BMW Dynamic Motors Toruń.