W dniu 13.10.2021 r. odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę nowej szkoły specjalnej i muzycznej dla Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie.

Dzięki realizacji tej inwestycji dzieci wymagające specjalnej opieki będą mogły uczyć się w nowoczesnej i dostosowanej do ich potrzeb szkole, tym samym znajdą po wielu latach swoje edukacyjne lokum. Będzie to nowoczesny dwupiętrowy budynek o powierzchni ponad 3 tys. metrów, wraz z halą sportową, który przygotowany zostanie dla 220 wychowanków.

Koszt budowy to ponad 14 mln złotych, a pozyskane wsparcie to 5,5 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Budynek szkoły znajdować się będzie przy ulicy Mławskiej 54, gdzie w przyszłości powstanie Powiatowe Centrum Edukacyjno-Społeczne. W skład Centrum wejdą także: Dom Dziecka, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Typu Specjalistyczno-Terapeutycznego, Dzienny Dom Pobytu "Senior+", Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz parki, które poddane zostaną rewitalizacji.

Pragniemy podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i minister Annie Gembickiej za troskę o rozwój powiatu rypińskiego i los dzieci zmagających się z niepełnosprawnościami.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec roku 2022, a wykonawcą inwestycji została firma WIKSBUD SP. Z O.O.

We wbiciu łopaty uczestniczyli starosta rypiński Jarosław Sochacki, członkowie Zarządu Powiatu Monika Kalinowska oraz Paweł Sobierajski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ziemowit Kłosowski, radna Hanna Pawlak, radna Danuta Tyraj, radny Krzysztof Szalkowski, dyrektor Powiatowego Centrum Obsługi Oświaty Katarzyna Szczęsny, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Jarosław Tomkowski, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 Iwona Andrzejczuk, przedstawiciele firmy WIKSBUD na czele z prokurentem Zbigniewem Sieradzkim, nauczyciele, przedstawiciele rady rodziców oraz uczniowie.