Tegoroczne Dożynki Powiatowe połączone z Targami Rolnymi Rypin Agra odbyły się w dniach 10-12 września i zgromadziły wielu mieszkańców na wspólnym święcie plonów.

Celebrację Dożynek Powiatowych rozpoczęliśmy uroczystym wejściem korowodu dożynkowego, składającego się z pocztów sztandarowych, delegacji z wieńcami oraz zaproszonych gości. Przed rozpoczęciem uroczystej eucharystii dziękczynnej, słowa powitania do kapłanów, zaproszonych gości i wszystkich uczestników tegorocznych dożynek skierowali gospodarze naszego powiatu i miasta Rypin: starosta rypiński Jarosław Sochacki oraz burmistrz miasta Rypin Paweł Grzybowski.

Swoją obecnością zaszczycili nas poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Zarudzki, dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego ODR w Zarzeczewie Stanisław Piątkowski, kierownik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ODR w Rypinie Przemysław Skorniak, zastępca burmistrza miasto Lipno Jolanta Zielińska, wójtowie gmin, nadleśniczy w Nadleśnictwie Skrwilno Tomasz Gnap, radni Rady Powiatu oraz Radni Rady Miasta, prezes Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego Mirosław Krajewski, główny specjalista ds. PR z Polskiego Cukru Hubert Jakubowski komendanci służb mundurowych, dyrektorzy szkół, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych.

List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał poseł Jan Krzysztof Ardanowski, a list od poseł Joanny Borowiak, odczytał przewodniczący Rady Miasta Rypin Sławomir Malinowski.

Orkiestra Miejska pod batutą Klaudii Kuźmińskiej prowadziła korowód, a także zadbała o oprawę mszy świętej, a Milena Laskowska odpowiadała za komentarze w trakcie trwania całego przebiegu uroczystości mszy dożynkowej.

Przed mszą świętą odbyło się wręczenie nagród dla tegorocznych starostów dożynek: Marzeny Żołnowskiej i Michała Murawski oraz właścicieli gospodarstw rolnych z powiatu rypińskiego, którzy w tym roku zostali wyróżnieni za bardzo dobre wyniki i wysoką jakość produkcji rolnej.
Nagrody otrzymali:
  • Państwo Małgorzata i Krzysztof Dędza z miejscowości Czyżewo;
  • Państwo Wioletta i Adam Gołębiewscy z miejscowości Mościska;
  • Państwo Sylwia i Paweł Głowaccy z miejscowości Trąbin;
  • Państwo Agnieszka i Mariusz Ornowscy z miejscowości Pręczki;
  •  Państwo Bogumiła i Michał Bieżuńscy z miejscowości Bielawki.

Po mszy świętej został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2021 r.”

• Pierwsze miejsce zdobyło KGW Półwiesk Mały.
  • Drugie miejsce zdobyło KGW Trąbin Rumunki.
  • Trzecie miejsce zdobyło KGW Stary Kobrzyniec.

Sponsorami nagród dla rolników były firmy: Biogazownia, PKO BP, Emix, Agrolok, Golpasz, Anpol-Merol, Cedrob, sery President, Polski Cukier, Anpol, Urząd Miasta Rypin oraz Starostwo Powiatowe w Rypinie.

Fundatorami nagród konkurs pn. "Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2021" był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy, Polski Cukier, Emix, Cedrob oraz Starostwo Powiatowe w Rypinie.